FESS ( Functional Endoscopic Sinus Surgery) to nowoczesna, małoinwazyjna metoda leczenia przewlekłego zapalenia zatok. Zabieg wykonywany jest wewnątrznosowo, pod kontrolą endoskopu, co umożliwia otwarcie wszystkich zatok przynosowych przez ich naturalne ujścia, dzięki czemu nie powstają widoczne blizny ani szwy.
Wskazania do wykonania zabiegu: Głównym wskazaniem jest przewlekłe zapalenie zatok z polipami oraz bez polipów. Zapaleniu zatok z polipami często towarzyszy alergia, astma oskrzelowa lub astma aspirynowa, w związku z czym pacjenci borykający się z takimi przypadłościami również mogą stanowić kandydatów do zabiegu FESS.
Przebieg zabiegu: Rozległość zabiegu zależy od dolegliwości chorego oraz zmian w tomografii komputerowej. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą endoskopu umożliwiając otwarcie zatok przynosowych poprzez ich ujścia naturalne; usuwana jest zmieniona chorobowo, przerośnięta błona śluzowa lub zmiany polipowate. Użycie endoskopu pozwala na zmniejszenie możliwości wystąpienia powikłań w trakcie zabiegu operacyjnego, ponadto pozwala na bardziej precyzyjne usunięcie zmian zapalnych.
Aby zabieg przebiegł prawidłowo wskazane jest odpowiednie przygotowanie chorego pod postacią zastosowania doustnych sterydów w dawkach zmniejszających się około miesiąc przed zabiegiem.
W przypadku przewlekłego zapalenia zatok z polipami zabieg można wykonać także przy użyciu nowoczesnego narzędzia Shaver” – (kliknij).
Efekty leczenia: Zabieg przywraca prawidłowy drenaż oraz wentylację zatok. Chory odzyskuje prawidłowy tor oddychania przez nos, węch oraz poprawę jakości życia. Po zabiegu chory ma założony opatrunek wewnątrznosowy– typu Merocel, który jest usuwany po 48 godzinach. Kolejna wizyta kontrolna odbywa się w 7 dobie po zabiegu. Rekonwalescencja i pełen powrót do zdrowia następuje po upływie 4 – 6 tygodni.